preloader
Agata Nowosielska
     

Aktualności

 

 

 


 

Sekrety - Sekrety to cykl, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska. Wśród zaproszonych artystek i artystów znaleźli się: Jakub Danilewicz, Ada Dobrzelecka, Marta Frej, Zuzanna Gadomska, Przemysław Garczyński, Joanna Grochocka, Karolina Kardas, Lucyna Kolendo, Agata Królak, Jacek Niegoda, Agata Nowosielska, Anna Reinert, Grażyna Rigall, Agata Roguziak, Maja Siemińska i Szczepan Troka, Eugenia Tynna, Adam Witkowski, Julita Wójcik.
www.ikm.gda.pl/sekrety

Chwilo trwaj!
Fragment słynnego cytatu z "Fausta" Goethego stanowi tytuł dla pracy malarskiej o efemerycznym charakterze. Na obrazie widzimy bawiących się, dobrze czujących ze sobą ludzi, którzy tańczą, rozmawiają… Może podglądamy scenę z imprezy – domówki albo plenerowego sylwestra, może to jakiś spleen…
Malarstwo służy tu do pokazania ludzkiej bliskości, do ukazania ulotności istnienia, przekazania, że życie jest piękne i że – mimo trudnego czasu – czeka nas jeszcze dużo dobrego. Rozjaśniając nieco obecny mrok i wprowadzając element magii, obraz przynosi nadzieję na lepsze jutro.

 

 

 

 

 


 

Eksperyment Ekslibris - Gdańska Galeria Miejska

 

Eksperyment Ekslibris to projekt ,na który składała sie wystawa on-line i publikacja. Przedstawionych było 12 autorskich ekslibrisów. Organizator: Gdańska Galeria Miejska.

 

 

 

 

W swoim ekslibrisie Agata Nowosielska stosuje technikę kolażu, której fundamentalnymi cechami są wielowarstwowość, wieloznaczność, wielodyscyplinarność. Stąd też zawieszenie narracji tego ekslibrisu pomiędzy dwoma powieściami tworzącymi trzon trylogii gdańskiej: „Blaszanym bębenkiem” i „Psimi latami”. Sam Grass częstokroć wplatał te same wątki czy postacie w fabuły wielu swoich książek, przywołując je raz po raz na nowo. Kluczowym grassowskim protagonistą jest Oskar Matzerath, z którym autor w „Blaszanym bębenku” prowadził rodzaj gry narracyjnej, zmieniając perspektywę opowieści z „ja” na „on”, co pozwala postrzegać tego bohatera jako alter ego samego Grassa. Maria Janion widziała w Oskarze figurę nie-człowieka (Unmensch), anarchisty, Innego, a w końcu także i artysty, który jednocześnie tworzy i niszczy. Proces ten symbolizuje egzystencjonalny niepokój pokolenia, zagubienie, bezradność, a nawet wściekłość. Te emocje Nowosielska mapuje w swoim kolażu zestawiając skrawki historycznych widoków Gdańska i jego dzielnicy – Wrzeszcza, z której pochodził Grass. Dawny obraz miasta rozpada się bezpowrotnie na drobne cząsteczki jak w kalejdoskopie, nie sklejając się ponownie w całość. Towarzyszące architekturze historycznego Gdańska kikuty drzew wskazują na poczucie wykorzenienia, zwiędłe słoneczniki oznaczają przemijanie, spękane szkło to kruchość psich lat młodości i beztroski, pamięci, ideałów. Dynamika tego obrazu daleka jest jednak od rezygnacji czy apatii. Wręcz przeciwnie, ogromna energia płynąca z tego wizerunku każe ufać w cykl tworzenia z niszczenia i niszczenia dla tworzenia, według którego swojego dzieła dokonywał grassowski Oskar.
(Marta Wróblewska). 

 


 

Gdańskie Biennale Sztuki 2020

udział w wystawie konkursowej.

 

Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29; GGM2, ul. Powroźnicza 13/15; 4G, ul. Szeroka 37
Data: 11.12.2020-20.02.2021

Artyści/artystki: Beata Ewa Białecka, Paweł Błęcki, Katarzyna Bojko-Szymczewska, Alicja Buławka-Fankidejską, Łukasz Butowski, Zuzanna Dolega, Natalia Dopkoska, Krzysztof Gliszczyński, Marianna Grabska, Katarzyna Grządziela, Marcin Grzęda, Natalia Hirsz, Sylwia Jakubowska-Szycik, Jakub Janik, Kamil Kak, Bente Kluge, Kamil Kocurek, Wojciech Koniuszek, Tomasz Kopcewicz, Alicja Kubicka, Natalia Magalska, Piotr Szymon Mańczak, Olga Anna Markowska, Piotr Tadeusz Mosur, Krzysztof Nowicki, Agata Nowosielska, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Patrycja Orzechowska, Mateusz Pęk, Patrycja Podkościelny, Czesław Podleśny, Agata Read, Magdalena Sadłowska, Dorota Spłocharska, Przemysław Trześniak, Piotr Wyrzykowski, Marcin Zawicki, Sylwia Zdzichowska, Tomek Zerek

Kuratorka: Grażyna Tomaszewska
Identyfikacja graficzna: Gosia Golińska

 

 

 

 

Downtown,2020, kolaż-technika mieszana na płótnie, 170cmx145cm.

Kiedy w 1965 roku Petula Clark śpiewała Downtown, piosenka ta rezonowała pozytywną energią.
Zatłoczone ulice wielkich miast, skąpane w kolorach, triumfie mody, zapachów perfum, blichtrze i luksusie, pełne kontrastów, zapachu spalin, hałasu, barwne, pełne świateł neonów.
Tytułowe Downtown zamienia się w krwawy konflikt, w nalot i śmierć, krew i broń chemiczną, tytułowy Downtown staje się bezbronny , barwy drogich ubrań są pokryte kurzem i krwią. Znamy taki obraz z 11 września 2001 roku. Świat stanął w miejscu, tragedia w centrum Nowego Jorku zmieniła świat. Downtown to rodzaj czerwonej lampki alarmującej świat wobec współczesnych wojen. Downtown to przestroga dla świata komercji, chciwości, konsumpcji, że gdzieś jest jakaś wojna, jakaś Srebrenica, jakiś Donbas, jakaś Czeczenia, Irak i Iran.
Kolaż Downtown epatuje przemocą, ale także kolorami ruchliwej ulicy- wszystko miesza się ze sobą tworząc obraz barbarzyństwa ubranego w jedwab, rzeźni otulonej w brylanty i zbytek, śmierci opatrzonej tysiąc razy.

 Na Granicy widma- HaloKultura Gdynia 2020

 

Na Granicy Widma to wydarzenie, w którym głównym tematem będzie miejsce graniczne inspirowane zjawiskiem Widma
granica świata żywych i umarłych,
granica światła i mroku,
granica jawy i snu,
granica rzeczywistości i złudzenia...
Ze względu na późnojesienne wydanie i nastające po sobie wydarzenia dotyczące pandemii pierwotne założenie wystawy z wernisażem przekształciliśmy w projekt artystyczny, który zostanie zarejestrowany jako dokument fikcyjny na postawie oryginalnego scenariusza.
Film w swojej nowej formie zaprezentuje polskich i zagranicznych artystów oraz ich dzieła przygotowane na wystawę.
Udział biorą :
Fundacja Nadaktywni – Urszula Zalewska, Bożena Bergius, Anna Płoska, Natalia Tessmer, Wioletta Czuryńska – instalacje pt. „Wełno Widmo Wszędzie”
Agnieszka Wołodźko – instalacja pt. „Cud głębokiego lasu”
Bob Nosa Uwagboe – rysunki pt. „R.I.P.”, „Man against the wall” , „Man and his burden”, „The bleeding leg”
Joanna Borowiec – fotografia pt. „Iluzja” oraz projekcja filmowa „Schiza”
Agata Nowosielska – obraz olejny „Szkic do Szczurzycy Guntera Grassa”, kolaż „Duch miasta”
Serhed Waledkhani – film animowany pt. „Migration”
Justyna Olimpia Zając – film pt. „Na granicy światów”
Pink Park – muzyka i dźwięki
Grupa Théâtre O Christophe Fremaux – instalacja oraz performance pt. „Kręgi”
RGBlack Cyrk - Pokaz ogni
Kuratorki
Anna Julia Lewandowska
Agnieszka Wołodźko
Wydarzenie będzie rejestrowane na terenie Hali Targowej w Gdyni i jej podziemia pod koniec października 2020.
Premiera powstałego filmu – listopad/grudzień 2020 roku covidowego.
Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia

 


 

Akcja outdoorowa - Stołeczna Zachęta 2020

 


Foto: Kacper Godlewski

 

W 2020 roku stołeczna Zachęta zaprosiła mnie do outdoorowej akcji polegającej na prezentacji wybranej pracy na nośniku miejskim w Warszawie.  Akcja skierowana została do artystów, których wystawy w sieci BWA zostały przeniesione na 2021 rok z powodu pandemii. Na słupie Warexpo na Krakowskim Przedmieściu prezentowany był  obraz Szkic do Blaszanego Bębenka Guentera Grassa. Był to motyw krzyczącego Oskara Matzeratha.

 


Foto: Kacper Godlewski